Tisztelt olvasók! Ismerkedjenek meg röviden klubunk történetével.
Mibõl lesz a cserebogár?
Az elsõ lépések...55évvel azelőttre tehetők. Ekkor kezdtem el sakkozni, s azonnal megszállottá váltam. Húsz évvel később már a Sárvári Kinizsi Sakk Szakosztályát vezettem, majd pár év múlva mi sakkozók kiváltunk onnét és Pepsi SE néven új klubot alakítottunk. A Pepsi sárvári gyárának bezárásakor pedig Sárvári Sakk Club SE néven újjászülettünk. 2000-től petanque szakosztállyal bővült egyesületünk.
Mire jó egy családi nyaralás? ...Arra például, hogy megismerkedjünk petanque-val. 1982-be n Franciaországban egy családi nyaralás alkalmával ragadott magával először a játék izgalma. Hazatérve a sárvári termálfürdő területén műanyag golyókkal rendszeresen 10 -15-en játszottuk. A pontos szabályokat nem ismerve kitaláltam egy szisztémát, amit mindenki elfogadott, s eszerint folyt a játék.
Minden kezdet nehéz... de nem reménytelen. Néhány évvel később, a kilencvenes évek közepén, Vonyarcvashegyen belecseppentem egy igazi profi versenybe. Balaton Kupáért küzdöttek közel százan. A következő gondolatom már az volt, hogyan lehetne még nagyobb körben elterjeszteni Sárváron ezt a nem mindennapi játékot.
Rendezni kell egy kupát! ... jött az ötlet, s ehhez megnyertem a sportszergyártó francia Lafuma cég sárvári gyárának igazgatóját. A kapcsolatunk ma is tart, azaz a cég a fő szponzorunk! Az idén már a XI. Lafuma kupán vagyunk túl. Ebből a IX. és az idei verseny a Közép-európai Petanque Kupa (Centrope Cup) magyarországi verseny is volt egyben.
De ne menjünk a dolgok elébe! ... vagyis előbb rendeztünk kupát, mintsem hogy a magyar petanque szövetség tagjai lettünk volna. A szövetségbe 2000 évben léptünk be, 12 leigazolt játékossal.
Tapasztalatszerzés… 2000-ben miután már hivatalos versenyzők voltunk, elindultunk életünk elsõ országos bajnokságán, az egyesületek közötti csapatbajnokságon. Mondanom sem kell, utolsók lettünk. Ez azonban nem vette el kedvünket, sőt (!) még több munkára sarkalt bennünk ahhoz, hogy eredményeket érjünk el. Ezt pedig legfőképpen az utánpótlás nevelésben láttam.
De hogyan? ...Tehetségkutató versenyt hirdettünk, így fedeztük föl többek között Janzsó Gábort, aki azóta már felnőtt versenyző, volt ifjúsági válogatott, s jelenleg a honlapunkat gondozza. Szakosztályvezetőnk pedagógus, így ő is sokat tett azért, hogy klubunkban ennyi aktív fiatal legyen. Többször hívtunk francia mesteredzőt (először 2001-ben), aki nyáron intenzíven oktatta a petanque mesterfogásait, mára már pedig hagyománnyá vált a nyári edzőtábor.
Javaslatomra, 3 éve diákolimpiai sportággá vált hazánkban is a petanque.
Más utakon ...is öregbítik hírnevünket. 2005 évben Hegyi András irányítása alatt néhány nagyon jó játékosunk, köztük magyar bajnokok is, új klubot alakítottak Sárvári Petanque Club néven. Kiválásukig a mi szakosztályunkat eredményesítették. Köszönet érte!
Napjaink ...eredményeit és aktuális híreinket külön menüpontok alatt találhatják. Jelenleg 93 igazolt versenyzőnk van és Magyarország legeredményesebb klubja vagyunk. A sok munka, befektetett energia meghozta gyümölcsét. De ne lepődjenek meg azon sem, ha az eredményeink között bocsa, és volo sikerek is vannak. Néha átrándulunk a golyósportok másik szakágába is. Télen nem tudunk petanque-ni ilyenkor fedett bocsa edzéseket tartunk.
Sárvár, 2007. június 1.
Havasi József
klub elnök